Transport Wyspy Owcze

Wyspy Owcze samochodem – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Wyspy Owcze samochodem przewodnik
Napisane przez Magdalena Pinkwart

Wybierasz się na Wyspy Owcze samochodem? Przygotuj się na podoceaniczne tunele, wąskie przeprawy wydrążone w litej skale. I owce. Dużo owiec.

To nie znaczy, że jeżdżenie po Wyspach Owczych jest dla turystów bardzo trudne bądź niemożliwe. Trzeba tylko znać kilka zasad poruszania się po tamtejszych drogach. W tym tekście dowiesz się, na co się przygotować, jeśli planujesz zwiedzać Wyspy Owcze samochodem.

Wyspy Owcze z pierwszej ręki praktyczny przewodnik turystyczny

Wyobraź sobie niewielki archipelag, który ma dwa razy mniej mieszkańców niż warszawski Ursynów. Kraj, który słynie z tradycji rybackich i pasterskich. No i który składa się wyłącznie z gór, tak jakby Tatry z okolic Morskiego Oka przenieść nad Bałtyk. Przez tysiąc lat podróż z wioski do wioski oznaczała tu kilkugodzinny marsz przez góry, albo ryzykowanie życia i zmagania z kapryśnym morzem. Dziś po Wyspach Owczych podróżuje się znacznie wygodniej. W większości dobrej jakości drogi w górzystych partiach archipelagu przytulone są do zboczy, albo biegną w tunelach. Większość z tych tuneli, to wąskie, nieoświetlone dziury wydrążone w skale. Są także prawdziwe giganty po 6-11 kilometrów, które przechodzą pod dnem Oceanu Atlantyckiego łącząc leżące obok siebie wyspy.

Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy zwiedzasz Wyspy Owcze samochodem:

1. Tunele pod oceanem (płatne)

Podoceaniczne tunele – Vágatunnilin (4.9 km) z wyspy Streymoy na Vágar i Norðoyatunnilin (6.2 km) z Eysturoy na Bor∂oy są płatne. W 2020 roku dołączy do nich nowy, najdłuższy tunel na Wyspach Owczych – Eysturoyartunnilin (11.2 km).

Byliśmy w Eysturoyartunnilin jako pierwsi, jeszcze przed otwarciem! Zobacz!

Za przejazd możesz zapłacić na stronie tunnil.fo, sprawdzisz tam też aktualne opłaty za jednorazowe przejazdy i karnety. Vágatunnilin był pierwszym tunelem podmorskim na Wyspach Owczych i połączył stolicę – Tórshavn z międzynarodowym lotniskiem lotniskiem na Vágar, zastępując w 2002 roku służący do tej pory Farerom jako przeprawa na lotnisko prom z miejscowości Vestmanna. Podczas przeprawy Norðoyatunnilin, nazywanym bramą na Wyspy Północne, możesz podziwiać instalację świetlną autorstwa miejscowego artysty Tróndura Paturssona. Tunel schodzi aż 150 metrów poniżej poziomu morza. W 2020 roku do tych dwóch tuneli dołączy nowy, najdłuższy tunel, jaki zobaczysz przemierzając Wyspy Owcze samochodem – Eysturoyartunnilin (11.2 km), łączący wyspy Streymoy i Eysturoy. Dzięki niemu przejazd ze stolicy do aglomeracji Runavik skróci się z ok. 64 minut do 16 minut, a z Tórshavn do Klaksvík (stolicy Wysp Północnych) z ok. 78 minut do 36 minut.

2. Przejazd przez wąskie, górskie tunele

Najwięcej emocji powodują jednak te mniejsze tunele, które są niewiele krótsze, darmowe i… bardzo wąskie. Mieści się w nich zaledwie jeden pojazd, co oznacza, że gdy dwa samochody jadą z przeciwnych stron, ktoś musi ustąpić. W tym celu co ok. 100 metrów są wykute w skale małe zatoczki. Zawsze takie „parkingi” są tylko po jednej stronie, więc ten kierowca, który ma je po swojej prawej ręce, widząc w oddali światła nadjeżdżającego z przeciwka samochodu, musi zjechać na bok, wyłączyć światła i przepuścić konkurenta. Powiem wam, że takie czekanie w wąskim, ciemnym tunelu, przypominającym kopalnianą sztolnię lub grobowiec, to dla kogoś z klaustrofobią niezłe wyzwanie.

3. Farerskie drogi i kierowcy

O ile turyści na wąskich górskich serpentynach i w ciasnych tunelach czują się niezbyt pewnie i jeżdżą ostrożnie, pewni siebie Farerzy nie wahają się, żeby docisnąć pedał gazu czy wyprzedzać na podwójnej ciągłej. Jeśli o Islandczykach mówi się, że są „Włochami Północy”, z uwagi na dość lekkie podejście do kwestii czasu, to Farerzy, jeśli idzie o sposób jazdy, są „Gruzinami Północy”. Najwyższa dozwolona prędkość na Wyspach Owczych to 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza nim. Off-road jest na Wyspach Owczych zabroniony.

4. Owca ma zawsze rację

Na Wyspach Owczych jest ok. 52,5 tys. mieszkańców i około 80 tys. owiec. Chodzą po łąkach, polach i ulicach, a samochody nie robią na nich żadnego wrażenia. Tak jakby wiedziały, że przepisy drogowe dają im zawsze bezwzględne pierwszeństwo. Trzeba bardzo uważać i zwalniać, gdy widzimy owce podgryzające sobie trawkę na poboczu albo paradujące środkiem drogi. Bo nigdy nie wiadomo, czy spłoszone warkotem silnika nie wyskoczą nam wprost pod koła. Na Wyspach Owczych istnieje specjalna procedura w razie zderzenia z owcą. Trzeba wówczas koniecznie skontaktować się z jednostką policji w Tórshavn pod numerem: +298 351448.

5. Odległości na Wyspach Owczych

Dystanse pomiędzy atrakcjami czy punktami widokowymi są tu bardzo krótkie. Sześć z osiemnastu wysp archipelagu jest ze sobą połączonych systemem drogowym (na pozostałe dotrzesz promem lub helikopterem). Przejeżdżamy pomiędzy nimi tunelami, mostem, lub groblami. Z najdalszych zakątków tej szóstki dojedziemy do stolicy w około godzinę. A odległość do pokonania z najodleglejszego krańca do drugiego końca wysp to zaledwie 103 kilometry.

6. Stacje benzynowe i paliwo

Stacje benzynowe są przy głównych drogach i w większych miejscowościach. Ceny paliwa są nieco wyższe niż w Polsce – ok. 9,5 DKK (5,8 PLN). Jednak dzięki niewielkim odległościom można założyć, że na tydzień intensywnego zwiedzania archipelagu wystarczą dwa baki benzyny. Trzeba tylko pamiętać, że stacje benzynowe w większości nie są całodobowe, otwierają się o 7-8 rano (w niedzielę o 9 rano) i działają do 10-11 wieczorem.

7. Co zrobić z samochodem, gdy idę na trekking?

Przy głównych atrakcjach są parkingi dla aut turystów. Jednak zdarza się, zwłaszcza w sezonie, że samochodów jest dużo, albo przy górskim szlaku nie ma parkingu. Lokalni gospodarze apelują do turystów, by opuszczając auto na kilka godzin w nieoznaczonym miejscu, zostawili za przednią szybą numer telefonu w razie nieprzewidzianych sytuacji.

8. Parkowanie w stolicy

Parkowanie w Klaksvík, Tórshavn, Runavík i na lotnisku Vágar jest ograniczone czasowo. Znaki przy miejscach parkingowych wskazują, kiedy można tam zaparkować i na jak długo. Dlatego w każdym samochodzie muszą być tarcze parkingowe (w prawym dolnym rogu przedniej szyby), pokazujące godzinę zaparkowania samochodu. Tarcze dostępne są bezpłatnie w bankach i regionalnych centrach informacji turystycznej w całym kraju.

9. Wypożyczalnie samochodów

Poza międzynarodowymi wypożyczalniami na Wyspach Owczych działają także operatorzy lokalni jak unicar.fo czy 62n.fo. Podczas rezerwacji można wykupić pojedynczy, lub nielimitowane przejazdy podmorskimi tunelami. Przynajmniej dwa przejazdy będą potrzebne, by wyjechać z wyspy Vágar, na której znajduje się lotnisko, i z powrotem.

10. Czy można zwiedzać Wyspy Owcze własnym samochodem?

Z Europy kontynentalnej na archipelag odbywają się regularne rejsy na trasie z Hirtshals do Tórshavn (i dalej do Seyðisfjörður na Islandii). Obsługuje je armator Smyril Line. Podróż trwa ok. 36 godzin. Taki rejs to nie tylko bardzo ciekawe przeżycie i atrakcja, ale także okazja, by na archipelag przewieźć własny samochód. 

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka, przewodniczka, miłośniczka krajów Północy. Redaktor naczelna magazynu podróżniczego Read&Fly Magazine i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych. Interesuje się kulturą i językiem farerskim, trzyma się za to z daleka od kuchni farerskiej.

Leave a Comment