Atrakcje turystyczne Wyspy Owcze

Stacja wielorybnicza w Við Áir

Stacja wielorybnicza w Við Áir
Napisane przez Sabina Poulsen

Við Áir to ostatnia stacja wielorybnicza na półkuli północnej a dziś ciekawy zabytek. Warto tam zajrzeć podczas zwiedzania wyspy Streymoy. 

Við Áir znajduje się około 30 km od stolicy. Nieczynna stacja wielorybnicza w wiosce to pamiątka po czasach, w których bez litości polowano na morskie ssaki, ale też świadectwo industrializacji i modernizacji Wysp Owczych. Zbudowana została w 1905 roku przez spółkę należącą do szkockiego biznesmena o norweskich korzeniach – Christiana Salvesena.


W czasie największego rozkwitu połowów na wieloryby, przed II Wojną Światową, w Við Áir rocznie oprawiano i przetwarzano ich ponad trzysta sztuk. W sumie kutry należące do tej stacji wielorybniczej upolowały 4454 wieloryby. Najwięcej płetwali zwyczajnych, dorastających do 27 metrów długości (drugie największe zwierzę na Ziemi po płetwalu błękitnym). Mięso było przetwarzane a z tłuszczu wytapiano wielorybi olej. Był on używany w biednych rodzinach. Zapach miał okropny, natomiast bardzo niska cena rekompensowała niedogodności. Olej służył do produkcji kremów, maści, leków a także kredek.

Więcej informacji znajdziesz w najnowszym, bogato ilustrowanym przewodniku po Wyspach Owczych.

Wyspy Owcze z pierwszej ręki praktyczny przewodnik turystyczny

Stacja wielorybnicza w Við Áir została zamknięta w 1986 roku. Od 1989 roku trwają prace, by stała się muzeum morskim. Zabudowania objęto nadzorem konserwatora zabytków. W jednym z budynków obecnie znajduje się szkoła.

W 2013 roku do stacji trafił ostatni wieloryb. Martwy kaszalot leżał na plaży przez dwa dni, po tym, jak utknął w wodach między dwiema wyspami. Na miejsce wysłano biologa morskiego Bjarniego Mikkelsena, aby rozciął ssaka. Wtedy stało się coś, dzięki czemu Wyspy Owcze znów znalazły się w centrum zainteresowania. Dlaczego? Jeśli się odważycie – sami zobaczcie…

O autorze

Sabina Poulsen

Sabina Poulsen – kilkanaście lat temu przyjechała na Wyspy Owcze za miłością... i już została. Ma na Wyspach Owczych uroczy pensjonat Fjordcottage. Prowadzi warsztaty kulturowe z kuchni farerskiej. Ambasadorka turystyki i kultury Wysp Owczych.

Leave a Comment