Transport Wyspy Owcze

Jako pierwsi odwiedziliśmy Eysturoyartunnilin!

Eysturoyartunnilin Sabina Poulsen Faroe Islands Wyspy Owcze
Napisane przez Sabina Poulsen

Eysturoyartunnilin to nowy, najdłuższy na Wyspach Owczych i drugi co do długości na świecie podmorski tunel. Reporterka owcze.com odwiedziła go jako pierwsza, jeszcze przed otwarciem.

Eysturoyartunnilin już za dwa tygodnie połączy wyspę Streymoy z wyspą Eysturoy przez podmorski tunel pod cieśniną Tangafjørður na Wyspach Owczych. Rozgałęziona pod wodą na trzy drogi konstrukcja ma długość 11,24 km i jedyne pod Atlantykiem podmorskie rondo. Tunel skróci drogę z Tórshavn do Runavík/Strendur z 55 do 17 kilometrów. Zamiast 64 minut, przejechanie tej trasy zajmie 16 minut. Z kolei jazda z Tórshavn do Klaksvík zostanie skrócona z 68 minut do 36 minut.

W tunelu zmienia się światło, co robi ogromne wrażenie. Wjazd na unikalne w skali światowej podwodne rondo to spektakularne przeżycie. Każdy będzie mógł się nim cieszyć, bo przez pierwsze dni przejazd tunelem będzie za darmo – mówi Sabina Poulsen, reporterka Owcze.com i Wyspy Owcze FO która jako pierwsza odwiedziła Eysturoyartunnilin jeszcze przed otwarciem.


Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze
Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze Sabina Poulsen
Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze
Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze

Najdłuższy i ultra bezpieczny
Podwodny tunel składa się z trzech dróg, które spotykają się na rondzie, wybudowanym 72,6 metrów pod powierzchnią fiordu Skálafjørður. Odległości do ronda wynoszą: 2153 metrów od wjazdu w Rókini w Saltnes, 1625 metrów od Sjógv przy Strendur. Główna odnoga z Tórshavn do ronda ma aż 7460 metrów. Daje to całkowitą długość dróg wynoszącą 11 238 metrów. Dzięki temu Eysturoyartunnilin to obecnie najdłuższy na Wyspach Owczych i drugi co do długości podmorski tunel drogowy na świecie (po Ryfast w Norwegii). Najniższy punkt znajduje się 189 metrów pod powierzchnią wody. Przeprawa jest bardzo bezpiecznie wyprofilowana, a nachylenie w tunelu nie przekracza 5 procent.

– Kiedy wjechaliśmy na rondo, spotkaliśmy Tróndura Paturssona, chyba najbardziej znanego żyjącego artystę z Wysp Owczych. To on zaprojektował instalację świetlną tunelu. Do ostatniej chwili osobiście dogląda i montuje elementy konstrukcyjne. Ma nawet śpiwór w busie, jak mi dziś powiedział, nie ma czasu wracać na noc do stolicy – zdradza Sabina Poulsen.

Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze Trondur Patrusson Sabina Poulsen
Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze
Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze Sbina Poulsen Trondur Patrusson
Eysturoyartunnilin Faroe Islands Wyspy Owcze

Etapy prac
Wiercenie tunelu Eysturoyartunnilin rozpoczęto 21 lutego 2017 roku od strony Strendur i 27 kwietnia 2017 od strony Hvítanes. Zespół ze Strendur dotarł do podwodnego ronda 4 grudnia 2017, łącznie wykopano 3059 metrów przeprawy z obu stron. Po ukończeniu pierwszego etapu i ronda wystartował trzeci zespół wiertniczy. Zespoły spotkały się pod wodą 7 czerwca 2019 roku. Następnie przez kilka miesięcy zajmowano się asfaltowaniem, okablowaniem, instalacją urządzeń awaryjnych i znakowaniem. Ostatnie prace objęły dekoracje i instalacje świetlne przygotowane przez wybitnego farerskiego artystę Tróndura Paturssona. W międzyczasie wykonawca, firma NCC przeniosła zestawy wiertnicze do Sandoyartunnilin, którego budowa wystartowała 27 czerwca 2019 roku.

fot: FaroePhoto.com

Więcej w naszym przewodniku “Wyspy Owcze z pierwszej ręki”:

Wyspy Owcze przewodnik

O autorze

Sabina Poulsen

Sabina Poulsen – kilkanaście lat temu przyjechała na Wyspy Owcze za miłością... i już została. Ma na Wyspach Owczych uroczy pensjonat Fjordcottage. Prowadzi warsztaty kulturowe z kuchni farerskiej. Ambasadorka turystyki i kultury Wysp Owczych.

Leave a Comment