Informacje Wyspy Owcze

Wyspy Owcze – podstawowe informacje

Przewodnik Wyspy Owcze z pierwszej ręki
Napisane przez Magdalena Pinkwart

W tym wpisie znajdziesz podstawowe informacje przed podróżą na Wyspy Owcze. To dobry artykuł na początek przygody z tym pięknym archipelagiem.

Portal owcze.com – komplementarne źródło wiedzy, inspiracji i ciekawostek na temat Wysp Owczych – jest uzupełnieniem przewodnika “Wyspy Owcze z pierwszej ręki”. Po jeszcze więcej informacji zapraszamy do książki.

Nazwa
Nazwa Faroe (tak nazywane są przez miejscowych Wyspy Owcze), czyli Føroyar pochodzi ze staronorweskiego Færeyjar i oznacza Wyspy Owiec.

Ludzie i owce
Archipelag jest uważany za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Na 18 wulkanicznych skrawkach lądu żyje ponad 50 tys. mieszkańców i niemal dwa razy tyle owiec. Podróż na Wyspy Owcze jest jedyną w swoim rodzaju okazją na spotkanie z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie.

Gdzie to jest? 
Wyspy Owcze leżą w Europie Północnej, na Północnym Atlantyku, mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Norwegią (równoleżnikowo) i Islandią a Szkocją (południkowo). Najbliższy ląd to wyspa Rona w archipelagu Szkockich Hybrydów, 257 km na południe od Faroe. Archipelag ma powierzchnię 1399 km² (czyli ponad 10 razy mniejszą, niż województwo małopolskie) i 1117 kilometrów linii brzegowej. Wyspy Owcze należą do krajów nordyckich i są zależnym terytorium Danii. Flaga Wysp Owczych to czerwono-niebieski krzyż nordycki na białym tle.

Wyspy Owcze mapa
źródło: Wikimedia

Mieszkańcy
Statystyki podajemy za oficjalnymi aktualnymi danymi Hagstova Føroya – National Statistical Authority of the Faroe Islands.
Na Wyspach Owczych żyje ponad 51 tysięcy mieszkańców, czyli ponad 10 razy mniej niż w Poznaniu. Najludniejszy jest okręg Streymoyar (obejmujący wyspy Streymoy, Nólsoy, Hestur i Koltur) – żyje w nim 24,5 tys. mieszkańców. Z czego ponad połowa w aglomeracji Tórshavn – stolicy zarówno regionu jak i całego archipelagu. Drugim co do wielkości i populacji regionem jest okręg Eysturoyar z wyspą Eysturoy (Wschodnia Wyspa) – 11,5 tys. mieszkańców. Trzecim – Norðoyar (Wyspy Północne) – ponad 6 tys. mieszkańców.

Jak to wygląda?
Wyspy Owcze wyglądają jak ostre szczyty gór wystające prosto z morza. Ciemne, bazaltowe skały porośnięte są soczyście zieloną trawą. Brzegi są bardzo strome i skaliste. Duże wrażenie robią wodospady spływające wprost do oceanu i spektakularne klify wystrzelające z wody na kilkaset metrów w górę. Enniberg na wyspie Viðoy, to najdalej na północ wysunięty punkt Wysp Owczych, który jest jednocześnie najwyższym klifem w Europie, sięgającym na wysokość 754 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem archipelagu jest szczyt Slættaratindur – 882 m n.p.m., na który prowadzi widowiskowy szlak turystyczny. Górzysty archipelag jest cenionym miejscem na trekkingi w najbardziej spektakularnych plenerach na świecie. W sezonie letnim przyjeżdża tu także wielu miłośników ptaków, bowiem na niedostępnych klifach Faroe można obserwować wiele rzadkich gatunków i ptaków migrujących. W wodach przybrzeżnych żyje kilka gatunków fok, orek i wielorybów. 

Jaka jest pogoda?
Wyspiarska aura nie rozpieszcza. Określa się ją jako subpolarny klimat oceaniczny. Wpływają na niego znacząco dwie przeciwstawne siły: ciepły Prąd Zatokowy – Golfstrom i zimne pływy oraz masy powietrza od Grenlandii. Za ich sprawą to, co można na pewno powiedzieć o pogodzie na Wyspach Owczych, to to, że jest zmienna. Średnie temperatury to 3-4ºC zimą i 11-15ºC w lecie. Daje się zauważyć, że ostatnie lata są cieplejsze i bardziej słoneczne, a dni z temperaturą dochodzącą do 20ºC nie są rzadkością.

Na Wyspach Owczych opady są notowane średnio przez 280 dni w roku, co czyni je jednymi z najbardziej deszczowych miejsc na ziemi. Zimą nierzadkie są opady śniegu, a przez cały rok dominują silne wiatry. Powodują one częste zmiany pogody. Nie jest też niczym dziwnym że w nieodległych miejscowościach pogoda jest diametralnie różna – w jednej deszcz, w drugiej śnieg, w trzeciej słońce. Albo wszechobecna mgła. Można tu dosłownie doświadczyć wszystkich pór roku jednego dnia. Stąd inne powiedzenie Farerów: “Jeżeli nie podoba ci się pogoda, poczekaj kilka minut”. Najdłuższy dzień w roku, 21 czerwca, ma 19 godzin i 45 minut, za to zimą dzień trwa ok. 5 godzin.

Wyspy Owcze z pierwszej ręki

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka, przewodniczka, miłośniczka krajów Północy. Redaktor naczelna magazynu podróżniczego Read&Fly Magazine i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych. Interesuje się kulturą i językiem farerskim, trzyma się za to z daleka od kuchni farerskiej.

1 Comment

Leave a Comment