Kultura Wyspy Owcze

Ólavsøka – święto narodowe Wysp Owczych

Ólavsøka narodowe święto wysp owczych
Napisane przez Sergiusz Pinkwart

Większości narodów wystarcza jeden dzień na uroczystości związane ze świętem państwowym. Ale dla Farerów to za mało. Ólavsøka trwa więc aż 48 godzin.

Największe święto państwowe na Wyspach Owczych, czyli Ólavsøka, obchodzi się 28 i 29 lipca. Jest ono poświęcone królowi Norwegii, świętemu Olafowi, który poległ w bitwie pod Stiklestad 29 lipca 1030 roku.

Wyspy Owcze z pierwszej ręki praktyczny przewodnik turystyczny

28 lipca to Wigilia św, Olafa (Ólavsøka). Mieszkańcy archipelagu tego dnia tłumnie ściągają do Tórshavn, by uczestniczyć w kolorowym, żywiołowym pochodzie otwierającym święto. Otwarcie Ólavsøka rozpoczyna się pochodem przez centrum Tórshavn radnych miasta, sportowców, orkiestry dętej i parady konnej. Tego dnia odbywa się wiele imprez kuturalnych, muzycznych i sportowych. Niemal wszyscy są ubrani w narodowe stroje farerskie i pozdrawiają się słowami: Góða ólavsøku!, co można przetłumaczyć jako: Dobrej wigilii św. Olafa.

Ólavsøka – narodowe stroje farerskie
Narodowe stroje farerskie podczas Ólavsøka. Fot. Visit Faroe Islands

Główne uroczystości odbywają się na placu przed parlamentem. Jednak najbardziej ekscytującym punktem świątecznego dnia jest wyczekiwany doroczny finał wyścigów wioślarskich. Wyspiarze oglądają sportowe zmagania na żywo lub na dużych monitorach wystawionych w salach jadalnych hoteli, które na ten weekend są rezerwowane nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Wieczorem odbywają się koncerty plenerowe, bulwar Vágsbotnur tętni życiem, tak jak i całe centrum Tórshavn, a imprezy trwają do rana.

29 lipca jest Dzień św. Olafa (Ólavsøkudagur), który ma charakter bardziej ceremonialny. Rozpoczyna się o godzinie 11 procesją do katedry w Tórshavn (Dómkirkjan), w której biorą udział duchowni, oficjele, posłowie do parlamentu Wysp Owczych i przedstawiciele duńscy. Po nabożeństwie procesja przechodzi pod budynek Parlamentu (Tinghúsið), gdzie premier Wysp Owczych (Løgmaður) wygłasza na skwerze przed parlamentem przemówienie inaugurujące obrady po przerwie wakacyjnej. Po południu rozpoczyna się koncert muzyki klasycznej i chóralnej, opartej na farerskich tradycjach – Ólavsøka Cantata.

Ólavsøka święto narodowe Wysp Owczych
Narodowe stroje farerskie podczas Ólavsøka. Fot. Visit Faroe Islands

Ukoronowaniem uroczystości o północy 29 lipca jest Północny Śpiew (Midnáttarsangurin). Na rynku gromadzi się tłum, śpiewane są tradycyjne pieśni oraz tańczy się tradycyjny taniec korowodowy, który wywodzi się jeszcze ze średniowiecza.

Ólavsøka upamiętnia króla Norwegii Olafa Haraldssona II (far.: Ólavur Halgi), który zginął w bitwie pod Stiklestad w 1030 roku. Kanonizowany po śmierci został patronem Norwegii. Według tradycji jego śmierć przyczyniła się do chrystianizacji Norwegii i Wysp Owczych. W średniowieczu Wyspy Owcze były częścią Królestwa Norwegii, a tradycja Ólavsøka przetrwała na archipelagu i jest to dziś najważniejsze święto narodowe.

Co się zmieni w tym roku, z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa? Niewiele. Władze stolicy uspokajają, że pokładają pełną wiarę w to, że obywatele będą zachowywać się rozsądnie. W specjalnym komunikacie poproszono, by ulubiony moment tysięcy Farerów – wspólne śpiewanie i tańce na ulicach o północy w centrum Tórshavn, odbywały się w mniejszych grupach, na podwórkach i w grupach sąsiedzkich. W zamian obiecano, że po mieście będą krążyć ekipy telewizyjne Kringvarp Føroya – publicznego nadawcy, nadające bezpośrednie relacje z centrum wydarzeń. Nie będzie też rozstawionych kramów i wspólnej zabawy na nabrzeżu Skálatrøð. Poza tym wszystko ma być jak zawsze. Bo Farerzy kochają Ólavsøka, a na święto czekali przez cały rok.  

Więcej o świętach i zwyczajach farerskich w naszym przewodniku “Wyspy Owcze z pierwszej ręki”. Do kupienia w Owczym Sklepie.

przewodnik po wyspach owczych "Wyspy Owcze z pierwszej ręki"

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Sergiusz Pinkwart – Przewodnik po Wyspach Owczych i Islandii, dziennikarz, pisarz. Laureat Nagrody Magellana. Na Wyspach Owczych najbardziej lubi górskie trekkingi. Uwielbia farerską zupę rybną z owocami i nie boi się spróbować nawet marynowanej owczej głowy.

Leave a Comment