Media o nas

Osobowość Polonijna Roku 2022 dla Polki na Wyspach Owczych!

Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen
Napisane przez Sergiusz Pinkwart

Statuetka Osobowość Polonijna Roku 2022 poleciała na Wyspy Owcze. Laureatką prestiżowej nagrody została Sabina Poulsen, która za swoją działalność i zaangażowanie na rzecz Polonii otrzymała tytuł i statuetkę w plebiscycie zorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne im Edyty Felsztyńskiej.

Nagrody dla najbardziej inspirujących Polaków na emigracji wręczano w Rzymie. W Domu Polskim im. Jana Pawła II 22 października 2022 odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i wyróżnień polonijnych przyznawanych w plebiscycie Osobowość Polonijna Roku. Wśród nominowanych było wielu działaczy polonijnych oraz osobowości z całego świata. Do Rzymu przyjechali nominowani Polacy oraz media i goście m.in. z Kanady, Litwy, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Wysp Owczych.

Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen

Konkurs Osobowość Polonijna Roku to plebiscyt skierowany do środowisk polonijnych na całym świecie, stworzony po to, by uhonorować najbardziej aktywnych i charyzmatycznych przedstawicieli światowej Polonii. Podczas uroczystej gali obecni byli przedstawiciele Polonii z całego świata, przedstawiciele polskiego Senatu i Sejmu w osobach pani senator Haliny Biedy, pani poseł Joanny Fabisiak oraz posłów z Komisji Łączności z Polakami za Granicą, panów Tadeusza Aziewicza, Przemysława Drabka i Jarosława Rzepy.

Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen

Wręczenie nagród poprzedziło wiele elementów bogatego programu, jaki przygotowały organizatorki konkursu Bożena Krasoń i Ursula Golda. Wśród atrakcji były wieczorki literackie i muzyczne, zwiedzanie Rzymu oraz otwierająca oficjalne obchody poranna polska msza przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Samo wręczenie nagród poprzedził występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” w strojach regionalnych. Przy okazji gali zaprezentowano także okolicznościowy znaczek Osobowość Polonijna Roku, który wydała Poczta Polska.

Osobowość Polonijna Roku rzym watykan

Członkowie Kapituły pod przewodnictwem Ewy Trzcińskiej (dziennikarka, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI) w składzie: Urszula Stefańska-Andreini (prezes Związku Polaków we Włoszech), Magdalena Pinkwart (redaktor naczelna Read&Fly Magazine, podróżniczka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza), Aleksandra Seghi (redaktor portalu polacywewloszech.com), Adrianna Tomczak (doktor nauk społecznych, specjalistka social media) oraz Wojciech Ziemniak (senator RP) przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

Statuetki „Osobowość Polonijna Roku” otrzymali:

Sabina Poulsen Sabina na Wyspach Owczych – Wyspy Owcze

Diana Nowak-Zegadło – Wielka Brytania (Szkocja)

Joanna Szymańska – Niemcy

Bartosz Lisowski Polskie Merseyside – Wielka Brytania (Anglia)

Wśród wyróżnionych laureatów, którzy otrzymali dyplomy i medale znaleźli się:

Głosami publiczności wyróżnienie otrzymała

Aleksandra Fiddler – Wielka Brytania (Anglia)

Decyzją kapituły wyróżnienia przyznano:

Ewa Maria Śląska – Niemcy

Aneta Kubas – Irlandia

Mirella Bagdzińska – Włochy

Dariusz Adam Zeller – Wielka Brytania (Anglia)

Piotr Horszczaruk – Holandia

Wojtek Gawenda – Kanada

Marian Jaworski – Kanada

S.Martyna Proszek – Włochy

Bożena Cenko – Litwa

Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen
Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen
Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen
Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen
Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen
Osobowość Polonijna Roku Sabina Poulsen

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Sergiusz Pinkwart – Przewodnik po Wyspach Owczych i Islandii, dziennikarz, pisarz. Laureat Nagrody Magellana. Na Wyspach Owczych najbardziej lubi górskie trekkingi. Uwielbia farerską zupę rybną z owocami i nie boi się spróbować nawet marynowanej owczej głowy.

1 Comment

  • Niezwykła działalność. Też o tym marzyłam za młodu, Żeby gdzieś pojechać i rozsławiać nasz kraj i język, bo jestem z wykształcenia polonistką. Próbowałam krótko we Francji, ale mąż Anglik postanowił zamieszkać w Polsce, chociaż po 12 latach nic nie mówi po polsku. Potem jeździłam trochę z córką, pomagałam trochę w szkołach angielskich, niemieckich i islandzkich.
    Podziwiam bardzo wasze pasje. Pozdrawiam.

Leave a Comment