Kultura Wyspy Owcze

Narodowy strój farerski – tradycja Wysp Owczych

narodowy strój farerski
Napisane przez Magdalena Pinkwart

Narodowy strój farerski jest ważnym elementem tożsamości lokalnej i przynależności narodowej mieszkańców Wysp Owczych. Jest noszony podczas święta narodowego Ólavsøka, na weselach i podczas innych ważnych uroczystości.

Narodowy strój farerski (Tjóðarbúni) jest ważnym elementem tożsamości lokalnej i przynależności narodowej mieszkańców Wysp Owczych. Dzieci noszą tradycyjne ubranka przekazywane z pokolenia na pokolenie. Według tradycji młodzież w wieku 14 lat (a w praktyce od urodzenia) zaczyna z pomocą rodziny kompletować elementy do “dorosłego” stroju. Na przykład pierwsze srebrne ozdoby dostaje się od chrzestnych na pierwsze urodziny. Zgodnie z tradycją pełen strój powinien być gotowy na ślub i służyć przez całe życie. Dziś jest inaczej i dziewczynki zazwyczaj mają kilka wariantów sukien, w różnych kolorach, do wyboru. Ale jeśli dziewczynka dostaje np. nowy gorset, często wydziergany na drutach przez babcię, srebrne elementy przeszywa się – to najdroższy element garderoby.

Wyspy Owcze z pierwszej ręki praktyczny przewodnik turystyczny

Mężczyźni noszą białą koszulę pod kolorową kamizelką, haftowaną i ozdobioną srebrnymi guzikami. Na to rozpinany dzianinowy sweter ze srebrnymi guzikami. Czarne wełniane spodnie do kolan, wykończone wstążką pasującą do kolorów kamizelki, są dobrane do podkolanówek i czarnych butów z klamrą. Czerwono-czarna czapka przechylona jest na tę stronę, którą ręką mężczyzna się wita.

Ólavsøka święto narodowe Wysp Owczych
Narodowy strój farerski podczas święta narodowego Ólavsøka fot: Visit Faroe Islands/Ólavur Frederiksen

Kobiety mają na sobie obcisły najczęściej czerwono-czarny rozpinany sweter z czterema srebrnymi, bogato zdobionymi haftkami po każdej stronie, splecionymi razem srebrnym łańcuszkiem. Srebrne haftki mają różne wzory. Czerwono-czarna (są także niebieskie, zielone, czarne czy fioletowe) spódnica do kostek przytrzymywana jest czarnym paskiem ze srebrną klamrą, dopasowaną do wzoru haftek w górnej części stroju. Spódnica jest przykryta fartuszkiem, wykonanymi z haftowanego jedwabiu lub wełnianej tkaniny. Na ramiona narzucona jest czarna peleryna spięta srebrną broszką o tym samym wzorze co guziki i klamra.

Ólavsøka – narodowe stroje farerskie
Narodowy strój farerski podczas święta narodowego Ólavsøka fot: Visit Faroe Islands/Ólavur Frederiksen

Tak prezentują się w narodowych strojach farerskich autorka przewodnika “Wyspy Owcze z pierwszej ręki” Sabina Poulsen z Wyspy Owcze FO i jej dzieci – Mia i Benjamin.

Narodowy strój farerski jest wykonany ręcznie, z kosztownych materiałów. Skomplikowane tkanie i haftowanie, srebrne guziki, broszki i sprzączki sprawiają, że proces tworzenia tych strojów jest czasochłonny i niezwykle kosztowny. Dlatego pełny strój farerski może kosztować nawet 30-40 tys. koron farerskich, czyli równowartość ok. 18-24 tysięcy złotych. Jego elementy są więc kompletowane są przez całą rodzinę przez wiele lat.

przewodnik po wyspach owczych "Wyspy Owcze z pierwszej ręki"

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka, przewodniczka, miłośniczka krajów Północy. Redaktor naczelna magazynu podróżniczego Read&Fly Magazine i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych. Interesuje się kulturą i językiem farerskim, trzyma się za to z daleka od kuchni farerskiej.

Leave a Comment