Eysturoyartunnilin to nowy, najdłuższy na Wyspach Owczych i drugi co do długości na świecie podmorski tunel. Reporterka owcze.com odwiedziła go jako pierwsza, jeszcze przed otwarciem.
Eysturoyartunnilin już za dwa tygodnie połączy wyspę Streymoy z wyspą Eysturoy przez podmorski tunel pod cieśniną Tangafjørður na Wyspach Owczych. Rozgałęziona pod wodą na trzy drogi konstrukcja ma długość 11,24 km i jedyne pod Atlantykiem podmorskie rondo. Tunel skróci drogę z Tórshavn do Runavík/Strendur z 55 do 17 kilometrów. Zamiast 64 minut, przejechanie tej trasy zajmie 16 minut. Z kolei jazda z Tórshavn do Klaksvík zostanie skrócona z 68 minut do 36 minut.
W tunelu zmienia się światło, co robi ogromne wrażenie. Wjazd na unikalne w skali światowej podwodne rondo to spektakularne przeżycie. Każdy będzie mógł się nim cieszyć, bo przez pierwsze dni przejazd tunelem będzie za darmo – mówi Sabina Poulsen, reporterka Owcze.com i Wyspy Owcze FO która jako pierwsza odwiedziła Eysturoyartunnilin jeszcze przed otwarciem.
Najdłuższy i ultra bezpieczny
Podwodny tunel składa się z trzech dróg, które spotykają się na rondzie, wybudowanym 72,6 metrów pod powierzchnią fiordu Skálafjørður. Odległości do ronda wynoszą: 2153 metrów od wjazdu w Rókini w Saltnes, 1625 metrów od Sjógv przy Strendur. Główna odnoga z Tórshavn do ronda ma aż 7460 metrów. Daje to całkowitą długość dróg wynoszącą 11 238 metrów. Dzięki temu Eysturoyartunnilin to obecnie najdłuższy na Wyspach Owczych i drugi co do długości podmorski tunel drogowy na świecie (po Ryfast w Norwegii). Najniższy punkt znajduje się 189 metrów pod powierzchnią wody. Przeprawa jest bardzo bezpiecznie wyprofilowana, a nachylenie w tunelu nie przekracza 5 procent.
– Kiedy wjechaliśmy na rondo, spotkaliśmy Tróndura Paturssona, chyba najbardziej znanego żyjącego artystę z Wysp Owczych. To on zaprojektował instalację świetlną tunelu. Do ostatniej chwili osobiście dogląda i montuje elementy konstrukcyjne. Ma nawet śpiwór w busie, jak mi dziś powiedział, nie ma czasu wracać na noc do stolicy – zdradza Sabina Poulsen.
Etapy prac
Wiercenie tunelu Eysturoyartunnilin rozpoczęto 21 lutego 2017 roku od strony Strendur i 27 kwietnia 2017 od strony Hvítanes. Zespół ze Strendur dotarł do podwodnego ronda 4 grudnia 2017, łącznie wykopano 3059 metrów przeprawy z obu stron. Po ukończeniu pierwszego etapu i ronda wystartował trzeci zespół wiertniczy. Zespoły spotkały się pod wodą 7 czerwca 2019 roku. Następnie przez kilka miesięcy zajmowano się asfaltowaniem, okablowaniem, instalacją urządzeń awaryjnych i znakowaniem. Ostatnie prace objęły dekoracje i instalacje świetlne przygotowane przez wybitnego farerskiego artystę Tróndura Paturssona. W międzyczasie wykonawca, firma NCC przeniosła zestawy wiertnicze do Sandoyartunnilin, którego budowa wystartowała 27 czerwca 2019 roku.
Więcej w naszym przewodniku “Wyspy Owcze z pierwszej ręki”:
Leave a Comment