Kultura Wyspy Owcze

Wielkanoc na Wyspach Owczych

Wielkanoc na Wyspach Owczych
Napisane przez Sergiusz Pinkwart

Na Wyspach Owczych Wielkanoc jest ważnym, rodzinnym czasem. Dzięki Polonii, na archipelagu są także obecne polskie zwyczaje wielkanocne.

Wielkanoc na Wyspach Owczych ma kolor żółty. Domy ozdabiają żonkile, nazywane tutaj Páskaliljan (lilie wielkanocne).

Przed świętami supermarkety są pełne czekoladowych jajek. Najczęściej kupuje się jedno jajko dla każdego dziecka, ale nie mogą jeść smakołyków aż do Wielkanocy. Już w Wielki Czwartek nieczynne są sklepy, a całe rodziny gromadzą się, by przygotowywać pisanki i ozdoby w kształcie jajek, które zawiesza się w oknach. W ogródkach stawia się nawet malowane na kolorowo kamienie w kształcie pisanek.

Przygotowania do świąt to radosny, rodzinny czas. Mia i Ben – dzieci Sabiny – malują jajka.

Tak jak Polacy, Farerzy chodzą do kościoła na nabożeństwa w Wielki Piątek, Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Oprócz tego odwiedzają cmentarze. Na grobach swoich bliskich zapalają świeczki i kładą żółte chryzantemy i sadzą żonkile. Żółte kwiaty symbolizują życie, radość, energię – opowiada mieszkająca na Wyspach Owczych Sabina Poulsen.

Wielkanoc na Wyspach Owczych. W tym czasie odwiedza się groby.
W Wielkanoc odwiedza się groby i sadzi na nich żółte kwiaty.

W kościele katolickim w Wielką Sobotę dla mieszkających na Wyspach Polaków wprowadzono święcenie koszyczków z potrawami i to jest nasz wkład w rozszerzenie świątecznych tradycji archipelagu o polskie zwyczaje – dodaje.

Wielkanoc na Wyspach Owczych. Święcenie jajek.
Mia i Ben idą do kościoła z koszyczkami. To polski zwyczaj na Wyspach.

Poniedziałek Wielkanocny to bardzo radosne święto. Farerzy wybierają się z koszami jajek na okoliczne pagórki i śpiewając piosenkę „Rulla poska egg” (turlaj się wielkanocne jajeczko) turlają pisanki, często traktując to jako rodzaj sportowych zawodów. W zależności od tradycji rodzinnych, wygrywa jajko, które najdalej się potoczy lub „zbije” jajka konkurencji. Czasem urządza się biegi z jajkami trzymanymi na łyżeczce.

Tradycyjne toczenie jajek w Poniedziałek Wielkanocny.

Na Farerskich stołach na Wielkanoc nie może zabraknąć tradycyjnych jajek. Ale obok nich są także ryby. Podczas świątecznych posiłków na talerzach musi się pojawić jagnięcina, a ciasta dekoruje się ozdobnymi jajeczkami z czekolady. 

Wielkanoc na Wyspach Owczych
Tradycyjny stół na Wielkanoc.

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Sergiusz Pinkwart – Przewodnik po Wyspach Owczych i Islandii, dziennikarz, pisarz. Laureat Nagrody Magellana. Na Wyspach Owczych najbardziej lubi górskie trekkingi. Uwielbia farerską zupę rybną z owocami i nie boi się spróbować nawet marynowanej owczej głowy.

Leave a Comment