Informacje Wyspy Owcze

Jak wyglądają wybory na Wyspach Owczych?

wybory na wyspach owczych
Napisane przez Sabina Poulsen

Na Wyspach Owczych trwają wybory samorządowe. Jesteście ciekawi jak wygląda kampania i głosowanie na archipelagu na Północnym Atlantyku?

We wtorek 10 listopada 2020 roku na Wyspach Owczych odbędą się wybory samorządowe. Władze zachęcają, by brać w nich udział, zwłaszcza że przy tak małej populacji i liczbie uprawnionych do głosowania, o wygranej decydowało czasem mniej niż 10 głosów.

Wybory samorządowe (kommunuval) odbywają się na Wyspach Owczych co 4 lata. Frekwencja wyborcza w ostatnim tego rodzaju głosowaniu wyniosła ponad 80%. We wtorkowych wyborach o mandaty do władz lokalnych ubiegają się przedstawiciele siedmiu partii oraz kilku kandydatów bezpartyjnych.

Wyspy Owcze przewodnik

Obietnice wyborcze? Jak zawsze te same: polityka socjalna, mieszkaniowa i rodzinna. Jest jednak coś, co różni nasz archipelag od innych krajów. Na Wyspach Owczych dojazd, zwłaszcza do odizolowanych miejscowości i odległych wysp, jest bardzo utrudniony i zależny od kapryśnej pogody. Dlatego stałym elementem walki politycznej są obietnice nowych przepraw i tuneli, które są kosztowną a zatem atrakcyjną zapowiedzią szczególnie dla mieszkańców odciętych od świata zakątków.

Ciekawy jest też sposób prowadzenia kampanii. Kandydaci są bardzo blisko ludzi. Nasz burmistrz organizował koncerty muzyczne i wieczorki przy kawie i gorących waflach. Politycy odwiedzają mieszkańców i placówki publiczne, rozmawiają i przynoszą niespodzianki – na przykład domowe ciasta. Kampania to także najlepszy czas, jeśli potrzebujesz coś załatwić w urzędzie. Moje znajome zawsze wybierają się do urzędu w różnych trudnych sprawach właśnie wtedy i co najlepsze to skutkuje! Np. w Klaksvík udało się ostatnio szybciutko załatwić problem studzienek, a w Runavík znalazły się nagle miejsca na postawienie ławek, na które czekaliśmy.

W naszej w gminie tuż przed wyborami władze obniżyły podatek lokalny. Każde dziecko od 6 do 18 lat dostaje rocznie 2000 koron na zajęcia pozalekcyjne. To benefit w formie karty, którą można płacić np. za pływanie, gimnastykę, piłkę nożną itp. na terenie gminy. W przedwyborczym tygodniu podniesiono tę kwotę do 2500 koron (ok. 1500 zł). Z kolei w ostatni przedwyborczy weekend jedna z partii podczas rozgrywek w piłce nożnej częstowała mieszkańców kawą, herbatą i jabłkami.

wybory na wyspach owczych
Weekend przedwyborczy. Kawa, herbata i jabłka z partyjnego busa.

Osoby uprawnione do głosowania (Farerzy oraz cudzoziemcy mieszkający na archipelagu od co najmniej 3 lat) otrzymują na adres zameldowania karty wyborcze, z którymi następnie muszą udać się do wyznaczonej placówki wyborczej. W uzasadnionych przypadkach można oddać głos z wyprzedzeniem w urzędzie gminy.

Jeśli chodzi o tegoroczne wybory będą one inne niż zwykle. Już na kartach wyborczych jest prośba o zachowanie odstępu podczas oddawania głosu.

Więcej o Wyspach Owczych przeczytasz w naszym przewodniku “Wyspy Owcze z pierwszej ręki”:

Wyspy Owcze z pierwszej ręki

O autorze

Sabina Poulsen

Sabina Poulsen – kilkanaście lat temu przyjechała na Wyspy Owcze za miłością... i już została. Ma na Wyspach Owczych uroczy pensjonat Fjordcottage. Prowadzi warsztaty kulturowe z kuchni farerskiej. Ambasadorka turystyki i kultury Wysp Owczych.

Leave a Comment