Informacje Wyspy Owcze

Góðan dag! Zapraszamy na Wyspy Owcze!

Wyspy Owcze
Napisane przez Sergiusz Pinkwart

Czasami jedno przypadkowe spotkanie może odmienić czyjeś życie. Tak było ze mną kiedy pojechałem po raz pierwszy na Wyspy Owcze.

Był grudzień, a ja, z powodu atlantyckich wichrów i deszczów, byłem chyba jedynym turystą. Oczarował mnie ten zjawiskowy archipelag na Północnym Atlantyku uznany przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Zobaczyłem kilkusetmetrowe klify, wodospady spływające wprost do oceanu, malownicze fiordy, podoceaniczne tunele, domy kryte torfem i wszędobylskie owce.

Wyspy Owcze, owczy korek w Gjógv
Owczy korek w malowniczej miejscowości Gjógv.

Choć Wyspy Owcze leżą tak blisko Polski, są dziewicze, jeszcze nieodkryte przez masową turystykę. Kiedy jechałem tam po raz pierwszy, brakowało mi kompletnych publikacji, przewodników i wartościowych, aktualnych materiałów. Ale miałem szczęście. Bo zupełnie przypadkiem, na opustoszałych wyspach, na kompletnie pustej stacji benzynowej gdzieś pod Søldarfjørður, spotkałem… Polaka. Zaprosił mnie na kawę do swojej dziewczyny, Sabiny Poulsen.

Sabina okazała się nie tylko wspaniałą, ciepłą gospodynią, ale także aktywną ambasadorką kultury i turystyki Wysp Owczych. Mieszka na Faroe od 13 lat, chodzi po górach, zna niesamowite lokalne opowieści. Odkryła przede mną fascynujący świat Wysp Owczych i ich mieszkańców. Zabrała mnie na trekkingi po najwyższych szczytach. Pokazała cuda przyrody, jak jezioro z wodą spadającą wprost do oceanu czy nadmorskie jaskinie. Doradziła, jak bezpiecznie poruszać się po klifach, z których nieostrożnego turystę może strącić podmuch atlantyckiego wichru. Ugotowała tradycyjną farerską kolację. Zakochałem się w Wyspach Owczych i wracałem tu nieraz.

Sabina Poulsen Wyspy Owcze
Sabina Poulsen – Polka na Wyspach Owczych.

Teraz prowadzę wyprawy na Wyspach Owczych i mojej ukochanej Islandii. A razem z Sabiną postanowiłem napisać przewodnik po Wyspach Owczych. Wyjątkowy, z opowieściami i radami z pierwszej ręki. Radami od osoby, która tam mieszka i zna kulturę i tradycję farerską na wylot, przemierzyła wszystkie szlaki i ścieżki, wspinała się na klify. Wszystko po to, by podróżujący na Wyspy Owcze mieli do dyspozycji praktyczną książkę z kompletnymi, aktualnymi informacjami na temat Faroe.

Uzupełnieniem książki jest portal owcze.com – komplementarne źródło wiedzy, inspiracji i ciekawostek na temat Wysp Owczych.

A co z tą zmianą życia? No właśnie, to Sabina, jej miłość do Wysp Owczych, pasja, przedsiębiorczość i odwaga sprawiły, że zdecydowaliśmy się tę książkę wydać samodzielnie. Przez całe życie pracowałem jako dziennikarz i pisarz. W różnych wydawnictwach opublikowałem 25 książek, wiele z nich nagrodzono. Jestem laureatem Nagrody Magellana za pierwszy polski przewodnik po Gambii wydany przez National Georgaphic. Ale mimo doświadczenia, nigdy nie wystarczyło mi odwagi, żeby wziąć proces wydawniczy w swoje ręce. A to konieczne, by przewodnik, który piszę, był dokładnie taki, jaki sam chciałbym przeczytać – bogato ilustrowany, atrakcyjny edytorsko, barwny w warstwie graficznej i językowej. Z wyeksponowanymi praktycznymi radami – prosto od Sabiny. Z tradycyjnymi farerskimi przepisami – prosto z jej kuchni. Wszystko, co chcecie wiedzieć o Wyspach Owczych – z pierwszej ręki.

Wyspy Owcze przewodnik

Mamy wielką tremę decydując się na samodzielne wydanie przewodnika “Wyspy Owcze z pierwszej ręki”. To przedsięwzięcie ryzykowne ale i emocjonujące. Ale to, czy się uda, zależy od Was. Tylko z Wami ta książka ma sens, bo piszemy ją dla Was. Zapraszamy do naszego OWCZEGO SKLEPU, gdzie możesz kupić przewodnik “Wyspy Owcze z pierwszej ręki”, plany wyjazdów na Wyspy Owcze i pobyty wakacyjne na tym fascynującym archipelagu.

Wyspy Owcze z pierwszej ręki

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Sergiusz Pinkwart – Przewodnik po Wyspach Owczych i Islandii, dziennikarz, pisarz. Laureat Nagrody Magellana. Na Wyspach Owczych najbardziej lubi górskie trekkingi. Uwielbia farerską zupę rybną z owocami i nie boi się spróbować nawet marynowanej owczej głowy.

Leave a Comment