Kultura Wyspy Owcze

Føstulávintmánadagur czyli ostatki na Wyspach Owczych

Ostatki na Wyspach Owczych to przede wszystkim przebieranki.
Napisane przez Sabina Poulsen

W Wenecji karnawał to bale maskowe, w Rio de Janeiro – konkursy samby, w Nowym Orleanie – święto Mardi Gras, a jak obchodzimy ostatki na Wyspach Owczych?

Ostatki – dni poprzedzające Środę Popielcową, to zwariowany czas, gdy na krótko przestają obowiązywać surowe reguły, którymi na co dzień kierują się Farerzy i pozwalamy sobie na odrobinę szaleństwa i luzu. Na szczęście do historii przeszły już okrutne zabawy, na które pozwalano sobie do XIX wieku, gdy podczas suto zakrapianych imprez wrzucano do pustej beczki żywego czarnego kota i tłuczono w deszczułki pałkami. Służyć to miało wypędzeniu zła, które kojarzono z „diabelskim” zwierzęciem. Mężczyźni przebierali się za diabły i niedźwiedzie, a dzieci chodziły po domach z grzechotkami i niczym w Halloween, zbierały drobne pieniądze i słodycze. A jeśli ktoś poskąpił im grosza, dzieciaki robiły złośliwe psikusy.

ostatki na Wyspach Owczych
Tak się bawimy w ostatki na Wyspach Owczych.

Z czasem tradycyjne karnawałowe zabawy zaczęły się cywilizować. W XIX wieku zamiast żywego kota, w beczce zamykano martwe zwierzę. A potem w ogóle zrezygnowano z maltretowania żywego stworzenia, beczkę wypełniając słodyczami i wkładając do środka kota zrobionego z materiału (jak nasza Marzanna) lub wyciętego z kartonu. Stało się to stałym elementem ostatkowej zabawy dla dzieci. To właśnie dla najmłodszych organizuje się teraz imprezy kostiumowe. Zamiast diabłów są indiańskie księżniczki i superbohaterowie, no i oczywiście koty i kocice! A alkohol zastąpiono gorącym kakao. Føstulávintmánadagur nie można sobie wyobrazić bez ptysiów – słodkich bułeczek z kremem, które są w te dni tak samo popularne, jak w Polsce pączki w Tłusty Czwartek.

Przysmak na ostatki na Wyspach Owczych.
Słodkie bułeczki z kremem są tu popularne jak pączki w Polsce.

Warto dodać, że te wszystkie zwyczaje wywodzą się jeszcze z czasów przed Reformacją. Większość Farerów to Protestanci i Wielki Post jest dla nich sprawą indywidualną, nie regulowaną przykazaniami kościelnymi.

Jak wyglądają inne farerskie zwyczaje? Sprawdź jak na Wyspach Owczych obchodzimy Święta i sylwestra.

O autorze

Sabina Poulsen

Sabina Poulsen – kilkanaście lat temu przyjechała na Wyspy Owcze za miłością... i już została. Ma na Wyspach Owczych uroczy pensjonat Fjordcottage. Prowadzi warsztaty kulturowe z kuchni farerskiej. Ambasadorka turystyki i kultury Wysp Owczych.

Leave a Comment