Kuchnia Wyspy Owcze

Zapiekanka mięsna – Malið kjøt við eplamorli

zapiekanka mięsna Wyspy Owcze
Napisane przez Sabina Poulsen

Jednym ze smaczniejszych dań na Wyspach Owczych jest zapiekanka mięsna. Podaje się ją na święta i eleganckie obiady rodzinne.

Od wieków głównym źródłem mięsa na Wyspach Owczych są oczywiście owce. Najpopularniejszym daniem kuchni farerskiej jest skerpikjøt, czyli suszona na wietrze baranina. Przysmakiem jest także ræst kjøt – baranina częściowo suszona, a częściowo sfermentowana. Starodawna technika konserwowania żywności ræst jest unikalna dla Wysp Owczych i oznacza suszenie i jednoczesne fermentowanie mięsa, które charakteryzuje się w efekcie silnym smakiem umami. Jest także garnatálg (tłuszcz owczy ubijany w owczych jelitach i suszony w tradycyjnych drewnianych suszarniach hjallur). Ale na szczęście na Wyspach Owczych są też dania bardziej cywilizowane dla “normalnych” Europejczyków 😉 Jak zapiekanka mięsna Malið kjøt við eplamorli. Warzywa nie są na Wyspach bardzo łatwo dostępne (głównie importujemy je z Danii), a zatem niezbyt popularne w kuchni farerskiej. Najbardziej rozpowszechnione są ziemniaki. Poznajcie przepis prosto z kuchni mojego FjordCottage.

Składniki:
Mięso:
1 kg mięsa mielonego 
25 g masła 
2 cebule 
1/2 łyżeczki pieprzu 
1 łyżeczka gruboziarnistej soli 
2 łyżki ketchupu lub koncentratu pomidorowego 

Purée ziemniaczane: 
6 średnich ziemniaków
2 łyżki masła
1/4 szklanki mleka

Przygotowanie:
Masło rozpuść w dużym garnku. Dodaj posiekaną drobno cebulę i wszystkie przyprawy, Na koniec mięso. Wymieszaj i podgotuj przez około 10 minut. W tym czasie ugotuj ziemniaki, rozgniataj tłuczkiem lub widelcem tak, by nie było grudek. Wymieszaj z masłem i mlekiem na purée. Przełóż mięso do naczynia żaroodpornego. Na wierzchu rozsmaruj purée ziemniaczane. Włóż do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 30 minut. 

Więcej przepisów w naszym przewodniku!

Wyspy Owcze przewodnik

O autorze

Sabina Poulsen

Sabina Poulsen – kilkanaście lat temu przyjechała na Wyspy Owcze za miłością... i już została. Ma na Wyspach Owczych uroczy pensjonat Fjordcottage. Prowadzi warsztaty kulturowe z kuchni farerskiej. Ambasadorka turystyki i kultury Wysp Owczych.

Leave a Comment